Historie lázeňství v Teplicích

Průvodce slavnou lázeňskou historií města od středověku po současnost

Historické lázeňské budovy v Teplicích

Teplice jsou nejstarším lázeňským městem ve střední Evropě a pyšní se bohatou historií sahající až do 12. století. V tomto článku vás provedeme fascinující historií lázeňství v Teplicích od jeho počátků až po současnost.

Počátky lázeňství v Teplicích

Historie lázeňství v Teplicích začíná kolem roku 762, kdy podle legendy pastýř objevil horké prameny poté, co jeho stádo prasklinou v zemi zmizelo a znovu se objevilo, přičemž bylo očištěno od špíny a nečistot. První písemná zmínka o termálních pramenech v Teplicích však pochází z roku 1154, kdy kronikář Václav Hájek z Libočan popisuje založení ženského benediktinského kláštera královnou Juditou, manželkou českého krále Vladislava II.

Klášter byl postaven u pramene, který byl považován za léčivý, a jeptišky poskytovaly první lázeňské služby. Díky tomu se Teplice staly známými pro svou léčivou vodu již ve středověku, a ačkoliv byl klášter zničen během husitských válek v roce 1421, tradice lázeňství přetrvala.

Zlatý věk teplického lázeňství

Skutečný rozkvět teplického lázeňství nastal v 18. a 19. století, kdy se Teplice staly jedním z nejvýznamnějších evropských lázeňských měst a získaly přezdívku "Malá Paříž" nebo "Salon Evropy". V této době město navštívilo mnoho významných osobností, včetně evropských panovníků, šlechticů, umělců a vědců.

Mezi nejznámější návštěvníky Teplic patřili ruský car Petr Veliký, pruský král Fridrich Vilém III., rakouský císař František I., ruský car Alexandr I., skladatelé Ludwig van Beethoven, Frédéric Chopin, Richard Wagner, a spisovatelé Johann Wolfgang von Goethe a Casanova.

V roce 1812 se v Teplicích také konala významná diplomatická jednání mezi zástupci Pruska, Ruska a Rakouska-Uherska, která vyústila v podepsání Teplické dohody, jež položila základy pro porážku Napoleona Bonaparta.

Léčebné metody a účinky teplických pramenů

Teplické termální prameny patří mezi radonové kyselky s vysokým obsahem minerálních látek. Teplota vody se pohybuje mezi 36-46 °C. Hlavní léčebný účinek je připisován obsahu radonu, který má protizánětlivé účinky a působí příznivě na pohybový aparát.

Tradiční lázeňské procedury v Teplicích zahrnovaly:

  • Termální koupele - hlavní procedura, při které pacienti relaxovali v termální vodě
  • Pitné kúry - pravidelné pití léčivé vody
  • Bahenní zábaly - aplikace léčivého bahna na postižená místa
  • Masáže - pro uvolnění svalů a kloubů
  • Pohybová terapie - cvičení a rehabilitace

Teplické lázně se specializovaly zejména na léčbu onemocnění pohybového aparátu, nervových onemocnění, oběhového systému a kožních chorob.

Lázeňská architektura

S rozvojem lázeňství se v Teplicích rozvíjela i specifická lázeňská architektura. Mnoho krásných lázeňských budov a kolonád bylo postaveno v 18. a 19. století ve stylech baroka, klasicismu a secese. Mezi nejvýznamnější lázeňské stavby patří:

  • Císařské lázně - nádherná novoklasicistní budova z roku 1806, kde se léčili mnozí evropští panovníci
  • Kamenné lázně - postavené v roce 1800, kde se léčily méně majetné vrstvy
  • Nové lázně - secesní budova z počátku 20. století
  • Zámecká zahrada a pavilón - oblíbené místo pro procházky lázeňských hostů

Významnou součástí lázeňské architektury byly i honosné hotely, kavárny, divadla a hudební pavilony, které poskytovaly zábavu a společenské vyžití pro lázeňské hosty.

Krize a obnova ve 20. století

První polovina 20. století přinesla pro teplické lázně řadu problémů. První světová válka, hospodářská krize a druhá světová válka vedly k výraznému úpadku lázeňství. Situaci ještě zhoršila důlní činnost v regionu, která v roce 1879 způsobila průval vody do dolu Döllinger, což vedlo k dočasnému vymizení některých pramenů.

Po druhé světové válce, s odsunem německého obyvatelstva a následným znárodněním, došlo k přeměně lázeňství na státem řízenou zdravotnickou službu. Navzdory tomu si teplické lázně zachovaly svou léčebnou tradici a odbornost.

V 70. a 80. letech 20. století došlo k modernizaci lázeňských zařízení a rozšíření léčebných metod. Po roce 1989 byly teplické lázně privatizovány a začala jejich postupná rekonstrukce a přizpůsobení moderním standardům.

Současnost teplického lázeňství

V současnosti jsou Teplice moderním lázeňským městem, které navazuje na svou bohatou historii a tradici. Lázně Teplice se specializují především na léčbu nemocí pohybového aparátu, nervových a cévních onemocnění.

Moderní lázeňská péče kombinuje tradiční procedury jako termální koupele a bahenní zábaly s novými metodami fyzioterapie, elektroléčby, magnetoterapie a dalších rehabilitačních technik. Kromě klasických léčebných pobytů nabízejí teplické lázně také wellness a relaxační pobyty pro širokou veřejnost.

Město se také snaží obnovit svůj někdejší kulturní a společenský lesk pořádáním různých festivalů, koncertů a společenských akcí, které mají přilákat návštěvníky nejen za léčbou, ale i za kulturním vyžitím.

Lázeňské památky hodné návštěvy

Pokud se vydáte do Teplic, určitě byste měli navštívit tyto lázeňské památky:

  • Lázeňský dům Beethoven - budova, kde během svých pobytů v Teplicích bydlel slavný skladatel
  • Zahradní dům - klasicistní stavba, kde se konaly společenské události
  • Zámek Teplice - bývalé sídlo rodiny Clary-Aldringen, dnes regionální muzeum
  • Zámecká zahrada - romantický park s jezírkem a hudebním pavilonem
  • Morový sloup na Zámeckém náměstí - barokní památka z roku 1718

Lázeňská historie Teplic je fascinujícím příběhem města, které se díky svým léčivým pramenům stalo významným evropským centrem a místem setkávání politických, kulturních a společenských elit. I dnes tvoří lázeňství důležitou součást identity města a přitahuje návštěvníky z celého světa, kteří přijíždějí nejen za léčbou, ale i za poznáním bohaté historie a kulturního dědictví.

Předchozí článek: Nejlepší výhledy v Teplicích a okolí
Další článek: Gastronomický průvodce Teplicemi